Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2023 година

петок, 12 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2023 година изнесува 47 490, од
кои 32.5 % се домашни туристи, а 67.5 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во март 2023 година изнесува 94 985, од кои 36.4 % се од домашните туристи, а 63.6 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – март 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 14.9 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 7.4 %, а кај странските има зголемување за
35.1 %.
Во периодот јануари – март 2023 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 6.3 %, и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.8 %, а кај странските има зголемување за
18.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика