Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2016

четврток, 12 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2016 година изнесува 44 593,
а бројот на ноќевањата изнесува 94 566.
Бројот на туристите во март 2016 година, во однос на март 2015 година, е зголемен за 23.3%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 25.8%.
Бројот на домашните туристи во март 2016 година, во однос на март 2015 година, е зголемен за 23.2%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 23.4%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2016 година, во однос на март 2015 година, е зголемен за
39.2%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 17.3%.
Во периодот јануари-март 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 16.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 18.4%, а кај странските има зголемување
за 15.8%.
Во периодот јануари-март 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 21.0% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 29.5%, а кај странските има зголемување
за 15.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика