Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2016 година

понеделник, 12 декември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2016 година изнесува
69 412, а бројот на ноќевањата изнесува 155 719.


Бројот на туристите во октомври 2016 година, во однос на октомври 2015 година, е зголемен за 12.6%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 9.3%.


Бројот на домашните туристи во октомври 2016 година, во однос на октомври 2015 година, е зголемен за 12.3%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 12.8%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2016 година, во однос на октомври 2015 година, е
зголемен за 13.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 6.4%.


Во периодот јануари - октомври 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 5.0% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.3%, а кај странските има
зголемување за 4.8%.


Во периодот јануари - октомври 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.7%, а кај странските има
зголемување за 1.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика