Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2012 година

петок, 14 септември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2012 година изнесува
116 913, а бројот на ноќевањата изнесува 545 337.


Бројот на туристите во јули 2012 година, во однос на јули 2011 година, е намален за 2.4%, а бројот на ноќевањата
е намален за 8.0%.


Бројот на домашните туристи во јули 2012 година, во однос на јули 2011 година, е намален за 8.0%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 9.2%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2012 година, во однос на јули 2011 година, е намален за
9.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 0.1%.


Во периодот јануари-јули 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 4.3% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.9%, а кај странските зголемување за
10.5%.
Во периодот јануари-јули 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е намален за 1.4% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.1%, а кај странските зголемување за
7.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика