Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Во периодот јануари - март 2010 година, во однос на периодот јануари - март 2009 година, прометот во трговијата на мало е зголемен за 1.4%, а прометот во трговијата на големо е зголемен за 5.7%

четврток, 01 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари - март 2010 година, во трговијата на мало е остварен промет од 19 876 милиони денари, а во трговијата на големо е остварен промет од 30 109 милиони денари.

Најголем дел од прометот во трговијата на мало, според начинот на плаќање, е остварен за готови пари (91.5%).

Со потрошувачки кредит најмногу се продаваат моторни возила (14.1% од вкупната продажба на возила).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика