Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Во периодот април-јуни 2010 година, во однос на истиот период од 2009 година, прометот во трговијата на мало е зголемен за 2.7%, а прометот во трговијата на големо е зголемен за 8.6%

вторник, 12 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот април-јуни 2010 година, во трговијата на мало е остварен промет од 22 994 милиони денари, а во трговијата на големо е остварен промет од 33 693 милиони денари.

Најголем дел од прометот во трговијата на мало, според начинот на плаќање, е остварен за готови пари (91.2%).

Со потрошувачки кредит најмногу се продадени моторни возила (15.6% од вкупната продажба на возила).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика