Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Промет во трговијата на мало и на големо, четврто тримесечје, 2010 година

среда, 30 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот октомври-декември 2010 година, во трговијата на мало е остварен промет од 25 273 милиони денари, а во трговијата на големо е остварен промет од 39 365 милиони денари. Во периодот октомври-декември 2010 година, во однос на истиот период од 2009 година, прометот во трговијата на мало е зголемен за 5.8%, а прометот во трговијата на големо е зголемен за 10.4%.

Најголем дел од прометот во трговијата на мало, според начинот на плаќање, е остварен за готови пари (91.0%).

Со потрошувачки кредит најмногу се продадени моторни возила (12.3% од вкупната продажба на возила).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 756

е-пошта:  vesna.mihajloska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика