Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2023 година

вторник, 23 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото  тримесечје од 2023 година,  во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 899 илјади, во градско-приградскиот превоз 12 097 илјади, во железничкиот превоз 102 илјади, додека бројот на превезените патници во  воздухопловниот превоз изнесува 493 096.

Во првото  тримесечје од 2023 година, во споредба со првото тримесечје од 2022 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 14.4%, во железничкиот превоз е намалено за 40.8%, додека во воздухопловниот превоз е намалено за 8.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика