Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2023 година

четврток, 23 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, во патниот патнички
превоз бројот на превезените патници изнесува 941 илјадa, во градско-приградскиот превоз 9 190 илјади, во
железничкиот превоз 56 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува
1 015 904.
Во третото тримесечје од 2023 година, во споредба со третото тримесечје од 2022 година, количеството на превезената
стока во товарниот патен превоз е зголемено за 35.7 %, во железничкиот превоз е намалено за 32.0 %, додека во
воздухопловниот превоз е зголемено за 23.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика