Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2023 година

среда, 05 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2023 година, во патниот патнички
превоз бројот на превезените патници изнесува 942 илјади, во градско-приградскиот превоз 10 224 илјади, во
железничкиот превоз 49 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 789 856.
Во четвртото тримесечје од 2023 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2022 година, количеството на
превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 28.4 %, во железничкиот превоз е намаленo за 57.8 %,
додека во воздухопловниот превоз е зголемено за 24.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика