Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Надворешна трговија


Обем на стоковната размена со странство, јануари-септември 2015

четврток, 05 ноември 2015


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од
Република Македонија, во периодот јануари-септември 2015 година, изнесува 182 586 274 илјади денари,
изразена во долари 3 299 342 илјади САД долари, односно 2 963 896 илјади евра.


Вкупната вредност на увозот на стоки во Република Македонија, во периодот јануари-септември 2015 година,
изнесува 257 341 964 илјади денари, изразена во долари 4 647 266 илјади долари, односно 4 177 444 илјади
евра.


Трговскиот дефицит, во периодот јануари-септември 2015 година, изнесува 74 755 689 илјади денари, изразен
во долари 1 347 924 илјади САД долари, односно 1 213 548 илјади евра.


Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари- септември 2015 е 71.0%.


Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи
со благородни метали или нивни соединенија, фероникелот, сетовите на проводници за палење и слично,
за возила, авиони или бродови, производите од железо и челик (валани производи). Во увозот најмногу се
застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од
битуменозни минерали (освен сурови), електричната енергија и другите метали од платинската група и нивни
легури, необработени или во облик на прав.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 854

е-пошта:  suzana.srcokova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика