Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Комунален отпад, 2021 година

четврток, 21 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество на собран комунален отпад во Република Северна Македонија во 2021 година изнесува 632 087 тони. Споредено со 2020 година, вкупното количество на собран комунален отпад во 2021 година бележи зголемување од 0.3 %.

Најголемо количество на собран комунален отпад е забележано во Скопскиот Регион – 176 917 тони или 28.0 % од вкупното собрано количество. Од вкупното количество на собран комунален отпад, 528 261 тон или 84 % се собрани од домаќинствата, а останатите 16 % од правни и физички лица (комерцијален отпад).

Според видовите отпад, најголемо количество на собран отпад е измешаниот комунален отпад – 522 914 тони или 82.7 %, а најмало количество има отпадот од гума – 1 598 тони или 0.3 % од вкупното количество собран комунален отпад. 

Вкупното количество на создаден комунален отпад во 2021 година изнесува 896 066 тони. Годишното количество на создаден комунален отпад по жител во 2021 година изнесува 452 кг, исто како и во 2020 година.

Најголемото количество на собран комунален отпад (99.8 %) се исфрла на депонија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика