Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Комунален отпад, 2016 година

четврток, 20 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество на собран комунален отпад во
Република Македонија во 2016 година изнесува 610 227 тони. Споредено со 2015 година, вкупното количество
на собран комунален отпад во 2016 година бележи намалување од 1.6 %.


Најголемо количество на собран комунален отпад е забележано во Скопскиот регион - 160 290 тони или 26,2%
од вкупното собрано количество во Република Македонија. Од вкупното количество на собран комунален
отпад, 512 657 тони или 84 % се собрани од домаќинствата, а останатите 16% од правни и физички лица
(комерцијален отпад).

Според видовите на отпад, најголемо количество на собран отпад е измешан комунален отпад, 543 644 тони
или 89%, а најмало количество е отпад од гума, 656 тони или 0.1% од вкупното количество собран комунален
отпад.


Вкупното количество на создаден комунален отпад во Република Македонија во 2016 година изнесува 796 585
тони. Годишното количество на создаден комунален отпад по жител во 2016 година изнесува 376 кг по жител
што е за 1.1 % помалку отколку во 2015 година.

Најголемо количество на собран комунален отпад (99.4%) се отстранува на депонија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика