Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Природно движење на населението во Република Северна Македонија во првото тримесечје од 2023 година - претходни податоци

вторник, 30 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2023
година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 8.8 % и изнесува 3 656 живородени деца.
Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 29.5 % во споредба со истото
тримесечје од 2022 година и изнесува 5 233 лицa, а од нив 5 се умрени доенчиња.
Природниот прираст е негативен - 1 577 лица што значи, за толку лица бројот на живородените деца е помал од
бројот на умрените лица.
Бројот на склучените бракови во ова тримесечје од годината е намален за 2.9 % во споредба со истиот период од
2022 година и изнесува 2 396 бракови.
Во ова тримесечје се добиени 336 извештаи за разведени бракови, што претставува намалување од 26.8 % во
споредба со истото тримесечје од 2022 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика