Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко - комуникациски технологии во јавниот сектор, 2011

петок, 23 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, 100% од ентитетите во јавниот сектор (од централната и од локалната власт) имале пристап на интернет во 2011 година.
Најчесто поврзување на интернет било преку DSL технологиите (ADSL и др.) што е регистрирано кај 80,7% од субјектите во јавниот сектор.
Локална компјутерска мрежа LAN, базирана на жично поврзување, имале 94,3%, додека безжичен LAN имале 50.0% од субјектите во јавниот сектор. Интранет, внатрешна компјутерска мрежа базирана на интернет протокол, имале 51,7%, а екстранет, односно дозволен пристап на надворешни корисници до делови од интранетот, имале 25,0% од субјектите во јавниот сектор.
Во 2011 година, своја веб-страница имале 87,5%, а 92,6% најчесто користеле интернет за интеракции со органите на власта, односно јавната администрација.
Во текот на 2010 година, електронските услуги на јавната власт (е-влада) ги користеле 88,1% од субјектите во овој сектор.
Во 2011 година, од вкупниот број вработени во централната и локалната власт, околу 83% употребувале компјутер, а 72% интернет.
Речиси половината од субјектите во јавниот сектор (48,9%) имале политики за намалување на количината на хартија за печатење или копирање, 47,7% имале политики за употреба на телефон, веб, видеоконференција наместо физичко патување.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 856

е-пошта:  lidijatd@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика