Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Индустрија

Индекси на индустриското производство, мај 2024 година

петок, 28 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во мај 2024 година, во однос на мај 2023 година, изнесува 86.8.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2024 година, во однос на мај 2023 година, бележи опаѓање од 17.1 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 10.6 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 18.4 %.

Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на пијалаци, Производство на тутунски производи, Производство на текстил, Производство на облека, Производство на хартија и производи од хартија, Производство на хемикалии и хемиски производи, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на метали, Производство на електрична опрема, Производство на машини и уреди, неспоменати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во мај 2024 година, во однос на мај 2023 година, бележи опаѓање кај Енергија за 22.2 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 4.2 %, Капитални производи за 11.7 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 9.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 17.4 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - мај 2024 година, во однос на периодот јануари - мај 2023 година, изнесува 95.1.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика