Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Структура на заработувачката на вработените, 2018 година

вторник, 24 декември 2019


Анкетата за структура на заработувачката овозможува да се увидат врските помеѓу платите што им се исплатени на вработените, нивните индивидуални белези (полот, возраста, занимањето, времетраењето на вработувањето, нивото на образование и сл.) и карактеристиките на деловниот субјект во кој се вработени лицата (економската активност, големината на деловниот субјект и регионот).

Просечната бруто-годишна заработувачка за 2018 година изнесува 443 884 денари, а просечната бруто-месечна заработувачка за октомври 2018 година изнесува 36 522 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика