Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Енергија

Енергија, јануари 2024 година - претходни податоци

понеделник, 25 март 2024


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2024 година
Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2024 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 777 650 МWh електрична енергија, 44.243 мил. нм3 природен гас, 397 123 тони јаглен и 80 929
тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 76.4 % во бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија, додека 99.4 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика