Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Деловни субјекти според иновативностa во периодот 2018 – 2020 година

петок, 15 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, учеството на иновативните деловни субјекти во вкупниот број деловни субјекти, во периодот 2018 – 2020 година, изнесува 48.2 %.  

Од вкупниот број иновативни деловни субјекти, 14.0 % имаат воведено иновација на производ, 31.8 % имаат воведено иновација на процес, а 50.7 % имаат воведено иновација на производ и процес. Прекинати или откажани иновации имаат 3.5 % од вкупниот број иновативни деловни субјекти.

По сектори, најмногу иновации има во секторот Маркетинг (реклами и пропаганда) и истражување на пазарот (76.3 %), потоа во секторите Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (66.7 %), Финансиски дејности и дејности на осигурување (61.1 %), а најмал процент на иновации има во секторот Научно истражување и развој (17.6 %).

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика