Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Растително производство

Земјоделски површини и растително производство, 2021 година

среда, 30 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, се регистрирани 516 733 хектари обработлива
површина, која во споредба со 2020 година е намалена за 0.1 %. Кај обработливата површина, зголемување во 2021
година е забележано кај ораниците и бавчите за 0.2 %, а намалување е забележано кај сите други категории.
 
Во истиот период, регистрирано е зголемување на производството кај пиперките и краставиците за 8.8 % и 7.8 %, а
кај другите избрани посеви и овошје е регистрирано намалување.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика