Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Растително производство

Земјоделски површини и растително производство, 2023 година

петок, 29 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, се регистрирани 514375 хектари обработлива
површина. Кај обработливата површина намалување е забележано кај овоштарниците за 2.5 % и лозјата за 4.6 %.
Во истиот период, регистрирано е зголемување на производството кај оризот за 5.4 % и пиперките за 4.1 %. Кај
останатите култури поголемо намалување е забележано кај сончогледот за 39.5 %, доматите за 23.0 %, краставиците
за 34.3 % и крмната пченка за 31.7 %.
Значително намалување на производството кај овошјето е забележано кај јаболката за 51.2 %, крушите за 41.2 %,
сливите за 46.1 % и праските за 50.0 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика