Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19), мај 2024 година

среда, 10 јули 2024


Индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) се наменети за преиспитување
или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба.
Главни корисници на податоците за индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи
(19) се градежните претпријатија, кои се повикуваат на движењето на трошоците од одделот Кокс и рафинирани
нафтени производи (19) во калкулациите при склучувањето на градежните договори.
Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2024 година, увозните цени од одделот Кокс и
рафинирани нафтени производи (19) се пониски за 7.1 % на месечно ниво и повисоки за 7.0 % на годишно ниво.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика