Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Правосудство

Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со законот во 2023 година

четврток, 30 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители
во 2023 година, во споредба со 2022 година, е намален за 6.9 %.
Во наведениот период, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 16 %, а бројот на обвинетите лица е
намален за 15.8 %.
Во 2023 година во однос на 2022 година, бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични
дела е намален за 8.5 %, а бројот на осудени деца во судир со законот – сторители на кривични дела е зголемен за
17.2 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика