Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2022/2023 година

четврток, 20 април 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните
установи во академската 2022/2023 година изнесува 4 496.
Од вкупниот број наставници и соработници, 3 166 или 70.4 % се наставници и 1 330, т.е. 29.6 % се соработници во
наставата.
Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2022/2023 година изнесува 2 252 или 50.1 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика