Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Дипломирани студенти во 2023 година

понеделник, 27 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, во 2023 година,
дипломирале 7 422 студенти на додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите, што намалување
за 0.81 % во споредба со 2022 година.
Од вкупниот број дипломирани студенти 6 043, односно 81.4 % се редовни а 1 379, односно 18.6 % се вонредни
студенти.
64.8 % се дипломирани студентки.
Од вкупниот број студенти, 37 % дипломирале во рокот, додека 63 % дипломирале по рокот.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика