Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, мај 2024 година

вторник, 23 јули 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во мај 2024 година, во однос на мај 2023 година, изнесува 113.1.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Образование (19.6 %), Уметност, забава и рекреација (19.0 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително
социјално осигурување (16.3 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Рударство и вадење на камен (5.7 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (4.4 %) и
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (4.3 %).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2024 година, изнесува 41 252 денари.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика