Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Шумарство

Производство и продажба на шумски сортименти, сеча на дрва и услуги во шумарството, прво тримесечје од 2024 година

среда, 15 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното производство на шумски производи во државните
шуми во првото тримесечје од 2024 година, во однос на првото тримесечје од 2023 година, е намалено за 13.3 %.
Зголемување на шумското производство е забележано кај трупците од иглолисни видови и кај огревното дрво од
листопадни видови.
Намалување на шумското производство е забележано кај повеќето видови шумски сортименти.
Во истиот период продажбата на шумски сортименти изнесува 22 933 м3 и бележи намалување за 19.2 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика