+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Цени

Индекс на цените на угостителските услуги, октомври 2021 година

петок, 05 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2021 година, во споредба со септември 2021 година, е зголемен за 0.4 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.5 %, Алкохолни пијалаци  за 0.3 %, Безалкохолни пијалаци за 0.6 % и Ноќевања за 0.1 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2021 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0.8 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – октомври 2021 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.4 %, додека во однос на декември 2020 година е зголемен за 0.2 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика