+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Градежништво

Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2020 година

вторник, 15 јуни 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 7 740 488 илјади денари.

Во текот на 2020 година се градени вкупно 1 617 објекти и завршени се вкупно 1 742 станови со вкупна површина од 220 282 м2, од коишто 82 се станови во викенд куќи со вкупна површина од  7 240 м2.

Просечната корисна површина на завршените станови е 126.4 м2.

По региони, најмногу се градеше во Полошкиот регион, потоа Скопскиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика