Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Туризам и угостителство

Туризам, април 2024 година

вторник, 11 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2024 година изнесува 81 752, од
кои 23.0 % се домашни туристи, а 77.0 % се странски туристи.
Бројот на ноќевањата во април 2024 година изнесува 151 720, од кои 28.8 % се од домашните туристи, а 71.2 % од
странските туристи.
Во периодот јануари – април 2024 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 15.3 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 7.4 %, а кај странските има зголемување за
19.3 %.
Во периодот јануари – април 2024 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 15.2 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 15.0 %, а кај странските има зголемување за
15.4 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика