Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Население

Наталитетот во Република Северна Македонија во 2023 година - дефинитивни податоци

петок, 07 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, во Република Северна Македонија вкупно
се родени 16859 деца, од кои живородени се 16737, а мртвородени 122. Бројот на живородените деца во 2023, во
споредба со минатата година, е намален за 7.4 %. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат
поголемо учество, и тоа 50.9.%, односно на 100 живородени женски деца 103.6 се машки.
Според месецот на раѓање, најголем број живородени деца имало во месец август, односно 1558.
Според возраста на мајката, најголемо учество од 33.0 % имаат живородените деца од мајки на возраст од 25 до 29
години.
Просечната возраст на мајката при вкупниот број раѓања е 29.6 години, а кај прворотките 28.1 година.
Генерациска година на раѓање на мајката што се појавува како најфреквентна при раѓањето на детето е 1994 година.
Во 2023 година се регистрирани 14 живородени деца од мајки на возраст помала од 15 години.
Вонбрачни живородени деца се 2056 или 12.3 % од вкупниот број на живородените деца.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика